Vakok És Gyengénlátók Baranya Megyei Egyesülete logó
VGYBME Hírlevél
2025/10. szám - 2025. 04. 30.
Kedves Érdeklődő!
Az alábbiakban Egyesületünkkel és a látássérültek Baranya megyei közösségével kapcsolatos friss információkat olvashatja.
Együtt Mindannyiunkért!
1. Tagsági előnyök, 2024 évi támogatások

2. Érdekvédelmi hiradó

3. Információs blokk - fogyatékossági támogatás

4. Angol nyelvtanulási lehetőség

1. Tagsági előnyök, 2024 évi támogatások

Többen megkérdezik, hogy miért éri megg belépni az egyesületbe, milyen előnyökkel jár a tagság, milyen támogatást kap az ember a szervezet részéről. Az alábbiakban felsoroljuk hogy a 2024-es évben milyen támogatásokat biztosítottunk és általánosságban milyen lehetőségek érhetők el a tagok számára.

A 2024-es évben az alábbi támogatásokkal segítette egyesületünk a tagjait:
1. 10 fiatal látássérült kapott 30.000 forint összegű tanulmányi támogatást (összértéke 300.000 ft);
2. 3 látássérült fiatal kapott 300.000 forint értékű tanulmányi támogatást (összértéke 900.00 forint);
3. 30 tagunk kapott maximum 35.000 forint segédeszköz vásárlási támogatást (összértéke 870.000 forint);
4. 14 sorstársunk kapott 65.000 forint értékű Samsung A15 vagy Blindshell 2 akadálymentesen használható telefont (összértéke 900.000 forint)
5. A sopronba szervezett többnapos kirándulás esetében 41 sorstársunk és kísérője kapott 5-15.000 forint értékű támogatást, (összértéke 505.000 forint), továbbá a kirándulás egyes programjaihoz 160.000 forint támogatást biztosított egyesületünk (buszbérlés, idegenvezetők);
9. középiskolás és főiskolás sorstársainknak biztosítottunk kisebb alkalmi munkát , mellyel betekinthettek a munka világába, saját jövedelmet szerezhettek (összértéke 80.000 forint);
10. 46 sorstársunk kapott kisebb értékű adománycsomagot (ennek összértéke 50.000 forint);
11. 26 rászoruló tagunk részesült élelmiszercsomag adományban (összérték 100.000 forint);
12. 10 tagunk kapott közlekedési távirányítót (összérték 20.000 forint);
13. 25 tagunk részesült vitamin adományban (összérték 50.000 forint);
14. 4 rászoruló sorstárs részesült fehérbot felajánlásban (összérték 40.000 forint);
Összesen 210 fő részesült valamilyen segítségben, a jutattot dolgok értéke eléri a 3.8 millió forintot!

Azon súlyos látássérültek akik belépnek egyesületünk tagságába az alábbi általános lehetőségeket érhetik el:
1. A tagsági igazolvány felmutatásával ingyen utazhatnak Magyarországon belül városi és távolsági tömegközlekedéssel (az esetleges hely és kiegészítő jegyet meg kell vásárolni).
2. A tagsági igazolvány felmutatásával kedvezményesen vagy díjmentesen léphetnek be kulturális és szabadidős intézményekbe, eseményekre (pl könyvtár, múzeum,strand, stb, mindig érdeklődni kell adott hely pénztárában).
3. Tagjaink jelentős kedvezményű mobilelőfizetést igényelhetnek mely korlátlan beszélgetést, 500 sms-t és 10 Gb mobilnet hozzáférést biztosít 4900 forintért.
4. Tagjaink díjmentesen vehetnek igénybe frissítő masszázs szolgáltatást.
5. Látássérült kiskorúaknak nyújtunk informatikai fejlesztést.
6. Díjmentesen olvashatnak és kölcsönözhetnek braille és hangoskönyvtár állományunkból.
7. Szabadon használhatják az egyesület hangszereit (dob, pianino, szintetizátor, akusztikus és basszus gitár.
8. Szabadon használhatják sporteszközeinket (vak pingpong, szobakerékpár, boccia, lengőteke).
9. Szabadon használhatják az egyesület játékgyűjteményét (sakk, malom, braille feliratú magyarkártya/franciakártya/únókártya, neutreeco, boszorkánykút és még sok más társasjáték áll rendelkezésünkre)
10. Számos segédeszköz tanulmányozhatnak, próbálhatnak ki eszközállományunkból.
11. Segítséget nyújtunk segédeszközök beszerzésében.
12. Információs és mentálhigénés tanácsadást folytatunk ügyfélszolgálatunkon.
13. Rászoruló tagjainknak adományokat, támogatásokat gyűjtünk és biztosítunk.
14. Rehabilitációs foglalkoztatás keretében több látássérültnek biztosítunk munkalehetőséget. (2024-ben 8 fő volt)
15. Szervezett programjainkon, főleg a klubdélutánjainkon, az ifjúsági klubokon lehetőséget teremtünk az ismerkedésre, barátkozásra, tartalmas kikapcsolódásra. Lehetőséget biztosítunk énekelni és zenélni tudó sorstársaknak előadásuk megtartására, a programunkon való közreműködésre. A Bibliai beszélgetéseken, csörgőlabda edzéseken, kisebb helyi kirándulásokon és egyéb tematikus programokon is részt vehetnek.

Közhasznú tevékenységeink közül kiemelendő:
- rehabilitációs foglalkoztatás, melynek keretében több látássérültnek is tudunk munkát, jövedelmet biztosítani, valamint akinél szükséges ez által a rokkantsági ellátás megszerzéséhez szükséges jogviszonyt is elérheti.
- szemléletformáló foglalkozások tartása, mely a társadalom befogadó és segítő szemléletét erősíti;
- akadálymentesítési tevékenység;
- információnyújtás, mentálhigénés tanácsadás


Fontos megemlítenünk, hogy tagjaink továbbá igénybe vehetik az MVGyOSz szolgáltatásait is melyek az alábbiak:
- kedvezményes vásárlási lehetőség a segédeszköz boltból,
- 75%-os kedvezmény fehérbotok vásárlása esetén,
- braille és hangoskönyvtár, postai illetve elektronikus úton is több ezer példány elérhető;
- jogsegélyszolgálat;
- távszem szolgáltatás;
Tagságával hozzájárul a szövetség országos szintű érdekvédelmi tevékenységéhez (pl látássérült tanulóknak braille és elektronikus tankkönyvek készítése, akadálymentesítés, állami kedvezmények és szociális ellátások kiharcolása, braille kultura ápolása - sajtótermékek előállítása, speciális segédeszközök beszerzése és forgalmazása, nemzetközi orvosi innovációk terjesztése, különböző csoportok - pl szülők, látássérült fiatalok, oktató intézmények, munkáltatók - információval történő ellátása és ezzel a társadalmi integráció elősegítése.

Felhívjuk sorstársaink figyelmét hogy a fent említett dolgokon túl, egyesületünk működéséhez, tevékenységünk biztosításához számos olyan feladat, jogszabályi előírás is hozzátartozik amelyet közvetlenül a tagság nem érzékel! Adminisztrációs feladatok, könyvitel, tagnyilvántartás, iktatási rendszer működtetése, pénz és vagyonkezelés, iroda és székház fentartás, takarítás, üzemorvosi teendők, tűz és balesetvédelmi ügyek, adó és járulék bevallási és fizetési kötelezettségek, statisztikai és kormányhivatali ügyek, belső szervezeti értekezések, szakmai kapcsolatépítés és rendezvények szervezése, rehabilitációs tanácsadói és mentori tevékenység, stb, mindez rengeteg plusz időt, energiát, munkaerőt, költségeket emészt fel!
Ezért az egyesületünk folyamatos működéséhez szűkség van a tagság által biztosított tagdíj hozzájárulásokra is. A Baranya megyei egyesületnél a tagdíj mértéke éves szinten 4000 forint, ami havi 330 forintot jelent. Reméljük Ön is úgy gondolja, hogy megéri ekkora hozzájárulással a látássérültek összefogását, érdekvédelmét segíteni!

Vissza a tartalomhoz

2. Érdekvédelmi hiradó

Egyesületünk munkatársai az elmúlt hetekben több szemléletformáló eseményt tartott, illetve vett részt mások által szervezet programon. A Kovács Béla általános iskolában 4 osztály lett érzékenyítve, valamint 4 csoportnak tartottunk csörgőlabda bemutatót és játéklehetőséget.
Április elején egy egész délelőttös foglalkozást tartottunk a Pécsi Ladybird óvodában. Az iskolai és óvodai előadásokon összeségében 230 gyermek és pedagógus vett részt.

Legfőbb támogatónkkal, az Első Pécsi Lions Klubbal közösen a látó társadalom számára egy igen érdekes estét, egy láthatatlan vacsorát szerveztünk a Paulus étteremben. Az eseményen 35 fő lett érzékenyítve az által, hogy a vacsora idejére letakartuk a szemüket és így átérezve a látássérültek nehézségeit kellett elfogyasztaniuk vacsorájukat. A programon részt vettek vezetőségi tagjaink is akik meséltek a látássérültek világáról.

Április 16-án részt vettünk a Somogy megyei társegyesület a vakvezető kutyák világnapja alkalmából szervezett programeseményén.

Fontos közhasznú tevékenységünk a szemléletformáló programok szervezése. A foglalkozásokon a saját életünkön túl mesélünk a gyengénlátók, aliglátók, vakok mindennapjairól, bemutatjuk a használt segédeszközöket, a braille írást. Igen népszerű téma amikor Angyal Gábor beszél a vakvezetőkutyák képzéséről, a kutyusok képességeiről, kutya-gazdi kapcsolatáról. Rendszerint viszünk magunkkal eszközöket, játékokat melyet a hallgatóság letakart szemmel vagy éppen szimulációs szemüvegekkel ki tud próbálni.
Minden alkalommal fontos szerepet kap a látássérültek segítésének, kísérésének helyes megmutatása, melyet a hallgatóság interaktív bevonásával szituációs játékok formájában végzünk!

Vissza a tartalomhoz

3. Információs blokk - fogyatékossági támogatás

Cél: A magyar állam a fogyatékkal élő emberek támogatására, a fogyatékosságuk okán adódó hátrányaik leküzdéséhez szükséges eszközök, szolgáltatások megvásárlásához pénzügyi támogatást nyújt.

Ki igényelheti?
Azon 18 életévét betöltött személy aki valamilyen fogyatékossággal él és erről szakorvosi igazolással (lelet, ambuláns lap) rendelkezik.

Mettől állapítható meg, mettől folyosítható?
A fogyatékos állapot megállapításának időpontjától kérelmezhető, legkorábban 18 éves kortól (nincs felső határ, tehát öregségi nyugdíj mellett is kérelmezhető).

Meddig folyosítható?
Mindaddig amíg a fogyatékos állapot fennáll, ameddig az orvosilag alátámasztott, és nem kerül ütközésbe más szociális ellátással.

Nincs ütközés: öregségi nyugdíj, rokkantsági járadék, rokkantsági ellátás, rehabilitációs ellátás,
Mellette korlátlanul lehet dolgozni, tanulni, és ezen tevékenységektől függetlenül is megilleti a fogyatékkal élő személyt.

kizáró okok, juttatások: magasabb összegű családi pótlék, vakok személyi járadéka

Hol igényelhető: A Magyar Államkincstár ügyfélszolgálatán.

Milyen dokumentációkat kell benyújtani, mellékelni:
kérelmező adatlap, háziorvosi beutaló, szakorvosi lelet, ambulánslap, zárójelentés ami megállapítja a vonatkozó betegséget, fogyatékosságot.

Folyosító: Magyar Államkincstár
Támogatás utalásának rendszeressége: havi rendszeres ellátás
Összege: (2024-ben) fix, Kétfajta összege van az alap fogyatékossági támogatás 35214ft, és az önellátásra képtelen fogyatékossággal élőknek 43342 Ft
Mivel ez nyugdíjszerű ellátásnak minősül, így az összeg az aktuális nyugdíjemelésekkel arányosan növekszik.

Látássérültek esetében leginkább a vakoknak és az aliglátóknak igényelhető ellátási forma, megállapításánál a 12% alatti vízus vagy a 20% alatti látótér a mértékadó. Így az igényléshez szakorvosi igazolásra, szakvéleményre (lelet, zárójelentés) van szükség.

Az igénylés menetéről, a szükséges dokumentumokról, a pontos vonatkozó jogszabályokról további alapos tájékoztatást szerezhet a Magyar Államkincstár weboldalán:
https://www.allamkincstar.gov.hu/egeszsegbiztositas/Betegseg/Fogyatekossagi_tamogatas/fogyatekossagi-tamogatas

Vissza a tartalomhoz

4. Angol nyelvtanulási lehetőség

ÚJRA INDUL a nagysikerű ONLINE ANGOL TANFOLYAM látássérülteknek!
A Net-Média Alapítvány és a Fény Alapítvány örömmel hirdeti meg újra a már nagy sikerrel futó online angol nyelvtanfolyamát!
Új kezdő csoportot indítanak, de a már meglévő három szinten is van lehetőség becsatlakozni, előzetes szintfelmérés alapján.

Kiket vár a tanfolyam?
Minden látássérült személyt, aki hosszabb távon, elkötelezetten szeretne angolul tanulni. A tanfolyam intenzív haladást biztosít, heti egy alkalommal két óra elfoglaltsággal. Az órák időpontját a jelentkezőkkel közösen alakítják ki, figyelembe véve a többség időbeosztását.

Miért érdemes angolt tanulni látássérültként?
- Növeli a munkalehetőségeket hazai és nemzetközi szinten is
- Önállóságot ad külföldi utazások, online felületek használata során
- Új barátokra, közösségre találhatsz, hasonló célokkal rendelkező társakkal
- Önbizalmat ad, fejleszti a kommunikációs és problémamegoldó készségeket

Technikai feltételek a részvételhez:
- Alapszintű számítógép- vagy mobilhasználat
- Szövegszerkesztő (pl. Word) és felhőalapú megosztó felület (pl. Google
Drive) alapvető ismerete
- Zoom program használata (ehhez segítséget nyújtunk)

A tanfolyam online formában, Zoom alkalmazáson keresztül zajlik, így az ország bármely pontjáról kényelmesen elérhető.

Részvételi díj:
Mindössze 5000 Ft havonta, átutalással.
A fennmaradó költséget a Fény Alapítvány támogatja, így elérhetővé téve a tanulást minél többek számára.

Jelentkezési határidő: 2025. május 31.

Jelentkezés és további információ Máj Kriszta - angoltanár,
gyógypedagógusnál:
E-mail: kriszta@vakrep.hu
Telefon: +36-20-996-8466 (Máj Kriszta – angoltanár, gyógypedagógus)

Vissza a tartalomhoz

Köszönjük, hogy elolvasta hírlevelünket!


A hírlevelet szerkesztette:
VGYBME Iroda

Leiratkozna / Feliratkozna?
Kattintson ide!
Korábbi hírleveleink:
Hírlevelek listája
Vakok és Gyengénlátók Baranya Megyei Egyesülete
7623 Pécs, Móricz Zsigmond utca 8.
E-mail: iroda@pecsivakok.hu | Web: www.pecsivakok.hu
+3672534556